Zdravá výživa
DESATERO zdravé výživy


1. Správná snídaně

"Správná" zdravá snídaně je první krok k tomu, abyste jídlem svému tělu prospívali. Další kroky musíte však udělat ve zbývající části dne.

2. Začněte jíst pravidelně

Začněte jíst pravidelně v menších dávkách, nejlépe je rozdělit si celkový denní příjem do pěti jídel.

3. Energetický příjem

Energetický příjem by neměl být vyšší než výdej a ani nižší než Váš bazální metabolismus, což je energie potřebná k funkci životně důležitých orgánů. Důležitý je i pravidelný pohyb (stačí pouhá procházka).

4. Tuky ve Vašem jídelníčku

Tuky ve Vašem jídelníčku by měly tvořit méně než 30% denního energetického příjmu.

5. Měli byste v jídelníčku

Měli byste v jídelníčku výrazně omezit tuky živočišného původu (sádlo, máslo, ale i uzeniny, na ně pozor!).

6. Zelenina součástí každého jídla

Zelenina by měla součástí každého Vašeho jídla (alespoň hlavího - snídaně, oběd, večeře). Doporučená denní dávka zeleniny je 400 až 500 g. POZOR! Při hubnutí byste neměli mít v jídelníčku mnoho ovoce (maximálně 2 kusy denně - cca 250 g). Při udržování optimální kondice a hmotnosti můžete mít v jídelníčku až 3 kusy ovoce denně.

7. Dávejte přednost celozrnným potravinám

Dávejte přednost celozrnnému pečivu i těstovinám, vybírejte si mléčné a zakysané výrobky se sníženým obsahem tuku. Preferujte bílá libová masa (drůbež, ryby) před červenými (vepřové, hovězí, vnitřnosti).

8. Nebojte se vyzkoušet nové

Nebojte se vyzkoušet i nízkotučné varianty tradičních potravin. Ale pozor na jejich složení! Vždy si čtěte na obalu složení těchto variant a dávejte si pozor hlavně na přidaný cukr, škroby, zahušťovadla atd...

9. Omezte tradiční sladkosti a slané pochutiny

Omezte tradiční sladkosti a slané pochutiny a nahraďte je raději vhodnějšími variantami (sušené ovoce, sušenky s vlákninou bez náplně, oříšky atd...).

10. Denně je také důležité

Denně je také důležité vypít potřebné množství tekutin (každý člověk potřebuje jiné množství), voda, ovocné čaje, neperlivé minerálky, nealkoholické nápoje pokud možno neslazené, ředěné džusy - pozor na množství 1dcl = 190 kJ!!!

Chcete konečně zhubnout?
Stáhněte si jídelníček na hubnutí ZDARMA!
» Chci ZDARMA jídelníček na hubnutí «

Líbí se Vám naše stránky www.JakZdraveZhubnout.cz?